Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmFinishGreenHorsepower rating input2.5900 hp, 1.931 kWHorsepower rating output2.3900 hp, 1.782 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP2.59Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM350 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio5OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.875 inOutput horse power2.39Output shaftDouble (solid)Output shaft center to input motor mounting face distance4.9000 in, 124.46 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1050 lbf, 4670.633 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output430 in/lb, 430.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output0.8750 in, 22.225 mmShaft length output1.7400 in, 44.196 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.9700 hp, 2.96 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Finish | Green |
| Horsepower rating input | 2.5900 hp, 1.931 kW |
| Horsepower rating output | 2.3900 hp, 1.782 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 2.59 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 350 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.875 in |
| Output horse power | 2.39 |
| Output shaft | Double (solid) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.9000 in, 124.46 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1050 lbf, 4670.633 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 430 in/lb, 430.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 0.8750 in, 22.225 mm |
| Shaft length output | 1.7400 in, 44.196 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.9700 hp, 2.96 kW |