Drive typeShaft mounted (JR)High Speed Shaft Diameter (in)2.5 inHigh Speed Shaft Length (in)3.24 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1736 rpmLip seal materialVitonNominal ratio14Product5407JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)8.5 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveForced air over housing - fan driven by high speed shaftUnit size5407Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline8.03 inWidth Through Housing (in)8.3 in
| Drive type | Shaft mounted (JR) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 3.24 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1736 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 14 |
| Product | 5407J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 8.5 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | Forced air over housing - fan driven by high speed shaft |
| Unit size | 5407 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 8.03 in |
| Width Through Housing (in) | 8.3 in |