Gear typeSHeight12Housing materialCast ironI.D. (in)1.000 dIA - 1/4 X 1/8 kW inInput styleHydraulic adapterLength20.5Maximum input HP36.9Model code95LHMotor frame sizeA2CL2000O. D. (in)2.250 inOutput Diameter (in)2.25Output RPM360Output torque6,387Output Torque Range5000 to 10000 in lbsOutput typeHollow boreProduct lineParallel shaft driveProduct typeParallelRatio4.86:1Ratio Range5:01Series code95LService factor1Width12.25
| Gear type | S |
| Height | 12 |
| Housing material | Cast iron |
| I.D. (in) | 1.000 dIA - 1/4 X 1/8 kW in |
| Input style | Hydraulic adapter |
| Length | 20.5 |
| Maximum input HP | 36.9 |
| Model code | 95LH |
| Motor frame size | A2CL2000 |
| O. D. (in) | 2.250 in |
| Output Diameter (in) | 2.25 |
| Output RPM | 360 |
| Output torque | 6,387 |
| Output Torque Range | 5000 to 10000 in lbs |
| Output type | Hollow bore |
| Product line | Parallel shaft drive |
| Product type | Parallel |
| Ratio | 4.86:1 |
| Ratio Range | 5:01 |
| Series code | 95L |
| Service factor | 1 |
| Width | 12.25 |