Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.5000 hp, 1.119 kWHorsepower rating output0.9900 hp, 0.738 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP1.5Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio60OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power0.99Output styleHollowOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output2138 in/lb, 2138.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.1800 in, 29.972 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.0100 hp, 1.499 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.5000 hp, 1.119 kW |
| Horsepower rating output | 0.9900 hp, 0.738 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 1.5 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 0.99 |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 2138 in/lb, 2138.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.1800 in, 29.972 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.0100 hp, 1.499 kW |