Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.7100 hp, 2.021 kWHorsepower rating output2.3200 hp, 1.73 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP2.71Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio20OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power2.32Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance8.6100 in, 218.694 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output1673 in/lb, 1673.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.7100 hp, 2.767 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.7100 hp, 2.021 kW |
| Horsepower rating output | 2.3200 hp, 1.73 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 2.71 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 2.32 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.6100 in, 218.694 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1673 in/lb, 1673.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.7100 hp, 2.767 kW |