Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.1100 hp, 5.302 kWHorsepower rating output6.5200 hp, 4.862 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP7.11Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM175 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power6.52Output shaft center to input motor mounting face distance9.2300 in, 234.442 mmOutput styleHollowOverhung load1720 lbf, 7650.941 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output2347 in/lb, 2347.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.8500 hp, 5.854 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.1100 hp, 5.302 kW |
| Horsepower rating output | 6.5200 hp, 4.862 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 7.11 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 175 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 6.52 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.2300 in, 234.442 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1720 lbf, 7650.941 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 2347 in/lb, 2347.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.8500 hp, 5.854 kW |