Gear typeSHeight11Housing materialCast ironI.D. (in)7/8" 13T - 16/32 D.P. spline inInput diameter7/8" 13T - 16/32 D.P. SPLINEInput styleHydraulic adapterLength12Maximum input HP21Model code85LHMotor frame sizeB4O. D. (in)1-3/8-6B inOutput RPM350Output torque3,740Output Torque Range2500 to 5000 in lbsOutput typeHollow boreProduct lineParallel shaft driveProduct typeParallelRatio5:01Ratio Range5:01Series code85LService factor1Width10
| Gear type | S |
| Height | 11 |
| Housing material | Cast iron |
| I.D. (in) | 7/8" 13T - 16/32 D.P. spline in |
| Input diameter | 7/8" 13T - 16/32 D.P. SPLINE |
| Input style | Hydraulic adapter |
| Length | 12 |
| Maximum input HP | 21 |
| Model code | 85LH |
| Motor frame size | B4 |
| O. D. (in) | 1-3/8-6B in |
| Output RPM | 350 |
| Output torque | 3,740 |
| Output Torque Range | 2500 to 5000 in lbs |
| Output type | Hollow bore |
| Product line | Parallel shaft drive |
| Product type | Parallel |
| Ratio | 5:01 |
| Ratio Range | 5:01 |
| Series code | 85L |
| Service factor | 1 |
| Width | 10 |