Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.8100 hp, 2.841 kWHorsepower rating output3.2600 hp, 2.431 kWHousing materialStainless steelInput180TC flangeInput HP3.81Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern width7.0000 in, 177.8 mmNominal ratio20OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power3.26Output shaft center to input motor mounting face distance6.9300 in, 176.022 mmOutput styleRightOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint/coatingNoRated torque output2345 in/lb, 2345.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.5200 hp, 3.371 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.8100 hp, 2.841 kW |
| Horsepower rating output | 3.2600 hp, 2.431 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 3.81 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern width | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 3.26 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.9300 in, 176.022 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 2345 in/lb, 2345.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.5200 hp, 3.371 kW |