Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmFinishGreenHorsepower rating input0.9500 hp, 0.708 kWHorsepower rating output0.6600 hp, 0.492 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.95Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM35 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio50OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power0.66Output shaftRight (solid B)Output shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleRightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1182 in/lb, 1182.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.4200 hp, 1.059 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Finish | Green |
| Horsepower rating input | 0.9500 hp, 0.708 kW |
| Horsepower rating output | 0.6600 hp, 0.492 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.95 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 35 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 0.66 |
| Output shaft | Right (solid B) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1182 in/lb, 1182.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.4200 hp, 1.059 kW |