Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmBore dia output1.0000 in, 25.4 mmBore length5.4100 in, 137.414 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.0600 hp, 1.536 kWHorsepower rating output1.8800 hp, 1.402 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP2.06Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power1.88Output shaft center to input motor mounting face distance7.7300 in, 196.342 mmOutput styleHollowOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingSilverRated torque output500 in/lb, 500.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.4200 hp, 2.55 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Bore dia output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Bore length | 5.4100 in, 137.414 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.0600 hp, 1.536 kW |
| Horsepower rating output | 1.8800 hp, 1.402 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2.06 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 1.88 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.7300 in, 196.342 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Silver |
| Rated torque output | 500 in/lb, 500.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.4200 hp, 2.55 kW |