Drive typeScrew Conveyor (JSC)High Speed Shaft Diameter (in)2.5 inHigh Speed Shaft Length (in)6.06 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1736 rpmLip seal materialVitonNominal ratio14Product5407JScrew Conveyor Drive Shaft Diameter (in)3.4375 inScrew Conveyor Drive Shaft Length (in)13.125 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5407Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline8.03 inWidth Through Housing (in)8.3 in
| Drive type | Screw Conveyor (JSC) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 6.06 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1736 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 14 |
| Product | 5407J |
| Screw Conveyor Drive Shaft Diameter (in) | 3.4375 in |
| Screw Conveyor Drive Shaft Length (in) | 13.125 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5407 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 8.03 in |
| Width Through Housing (in) | 8.3 in |