Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmCenter to end of shaft distance7.0600 in, 179.324 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.6400 hp, 1.969 kWHorsepower rating output1.9400 hp, 1.447 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP2.64Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio50OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power1.94Output shaft center to input motor mounting face distance7.0900 in, 180.086 mmOutput styleLeft, rightOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3485 in/lb, 3485.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.5000 in, 38.1 mmShaft length output3.5100 in, 89.154 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.9400 hp, 2.192 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Center to end of shaft distance | 7.0600 in, 179.324 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.6400 hp, 1.969 kW |
| Horsepower rating output | 1.9400 hp, 1.447 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 2.64 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 1.94 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.0900 in, 180.086 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3485 in/lb, 3485.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Shaft length output | 3.5100 in, 89.154 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.9400 hp, 2.192 kW |