Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input15.1800 hp, 11.32 kWHorsepower rating output14.4000 hp, 10.738 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP15.18Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power14.4Output styleHollowOverhung load2120 lbf, 9430.23 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output2593 in/lb, 2593.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.7500 in, 44.45 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating15.5100 hp, 11.566 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 15.1800 hp, 11.32 kW |
| Horsepower rating output | 14.4000 hp, 10.738 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 15.18 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 14.4 |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2120 lbf, 9430.23 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 2593 in/lb, 2593.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.7500 in, 44.45 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 15.5100 hp, 11.566 kW |