Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.2500 in, 31.75 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmHorsepower rating input1.3400 hp, 0.999 kWHorsepower rating output1.1100 hp, 0.828 kWHousing materialCast ironInput0.625 in Input ShaftInput HP1.34Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio20OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power1.11Output styleHollowOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output796 in/lb, 796.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.6250 inShaft length input1.8200 in, 46.228 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.9900 hp, 1.484 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.2500 in, 31.75 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Horsepower rating input | 1.3400 hp, 0.999 kW |
| Horsepower rating output | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.625 in Input Shaft |
| Input HP | 1.34 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 1.11 |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 796 in/lb, 796.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.6250 in |
| Shaft length input | 1.8200 in, 46.228 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.9900 hp, 1.484 kW |