Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.5000 in, 38.1 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmFinishSilver-gray epoxyHorsepower rating input1.1100 hp, 0.828 kWHorsepower rating output0.8300 hp, 0.619 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange56CInput HP1.11Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM44 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio40OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power0.83Output shaftHollow alternateOutput shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output1193 in/lb, 1193.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.7300 hp, 1.29 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Horsepower rating input | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Horsepower rating output | 0.8300 hp, 0.619 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.11 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 44 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 0.83 |
| Output shaft | Hollow alternate |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1193 in/lb, 1193.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.7300 hp, 1.29 kW |