Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.6700 hp, 1.245 kWHorsepower rating output1.4800 hp, 1.104 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP1.67Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio10OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.875 inOutput horse power1.48Output shaft center to input motor mounting face distance7.7500 in, 196.85 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint/coatingNoRated torque output534 in/lb, 534.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.8750 in, 22.225 mmShaft length output1.7400 in, 44.196 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.7600 hp, 2.058 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.6700 hp, 1.245 kW |
| Horsepower rating output | 1.4800 hp, 1.104 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.67 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.875 in |
| Output horse power | 1.48 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.7500 in, 196.85 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 534 in/lb, 534.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.8750 in, 22.225 mm |
| Shaft length output | 1.7400 in, 44.196 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.7600 hp, 2.058 kW |