Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmFinishGreenHorsepower rating input2.0000 hp, 1.491 kWHorsepower rating output1.6400 hp, 1.223 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP2Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM88 rpmMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio20OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power1.64Output shaftHollowOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1178 in/lb, 1178.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.1700 in, 29.718 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.6200 hp, 1.954 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Finish | Green |
| Horsepower rating input | 2.0000 hp, 1.491 kW |
| Horsepower rating output | 1.6400 hp, 1.223 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 2 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 88 rpm |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 1.64 |
| Output shaft | Hollow |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1178 in/lb, 1178.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.1700 in, 29.718 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.6200 hp, 1.954 kW |