Center Distance (in)2.38Center Distance Range1" thru 3.25"Efficiency80Frame Size56CGear Ratio50:1Gear TypeWormHousing MaterialCast IronHP Range1 to 1-1/2 (< 2)Input Bore (C Face)0.625Input HP @ 1750 RPM1.14Input Keyway (C Face)3/16 x 3/32Input Speed1750Input StyleC-Face QuillInput Torque41.06 in-Lbs @1750 input rpm, 1 HPManufacturer Reducer Size237Maximum Input HP1.14 hp @ 1750 rpmNo. of Gear ReductionsSingleOutput Diameter (in)1.5Output Torque Range1000 to 2500 in lbsOutput Torque Rating (in-lb)35 in-Lbs @1750 input rpm, 1 HPOutput TypeHollow BoreOverhung Load Rating (Output Shaft(lb))1770Ratio Range50:1Reducer StyleStandardThrust Rating - output shaft2091
| Center Distance (in) | 2.38 |
| Center Distance Range | 1" thru 3.25" |
| Efficiency | 80 |
| Frame Size | 56C |
| Gear Ratio | 50:1 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| HP Range | 1 to 1-1/2 (< 2) |
| Input Bore (C Face) | 0.625 |
| Input HP @ 1750 RPM | 1.14 |
| Input Keyway (C Face) | 3/16 x 3/32 |
| Input Speed | 1750 |
| Input Style | C-Face Quill |
| Input Torque | 41.06 in-Lbs @1750 input rpm, 1 HP |
| Manufacturer Reducer Size | 237 |
| Maximum Input HP | 1.14 hp @ 1750 rpm |
| No. of Gear Reductions | Single |
| Output Diameter (in) | 1.5 |
| Output Torque Range | 1000 to 2500 in lbs |
| Output Torque Rating (in-lb) | 35 in-Lbs @1750 input rpm, 1 HP |
| Output Type | Hollow Bore |
| Overhung Load Rating (Output Shaft(lb)) | 1770 |
| Ratio Range | 50:1 |
| Reducer Style | Standard |
| Thrust Rating - output shaft | 2091 |