Drive typeFlange Mounted (JF)High Speed Shaft Diameter (in)3 inHigh Speed Shaft Length (in)4.8 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1773 rpmLip seal materialVitonNominal ratio25Product5608JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)13 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveForced air over housing - fan driven by high speed shaftUnit size5608Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline10.66 inWidth Through Housing (in)12.4 in
| Drive type | Flange Mounted (JF) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 3 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 4.8 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1773 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 25 |
| Product | 5608J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 13 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | Forced air over housing - fan driven by high speed shaft |
| Unit size | 5608 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 10.66 in |
| Width Through Housing (in) | 12.4 in |