Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size232Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance6.1400 in, 155.956 mmHorsepower rating input5.2500 hp, 3.915 kWHorsepower rating output4.8900 hp, 3.646 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput HP5.25Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio5OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power4.89Output shaft center to input motor mounting face distance6.4900 in, 164.846 mmOutput styleLeftOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output881 in/lb, 881.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output3.1800 in, 80.772 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating6.6100 hp, 4.929 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 232 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.1400 in, 155.956 mm |
| Horsepower rating input | 5.2500 hp, 3.915 kW |
| Horsepower rating output | 4.8900 hp, 3.646 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 5.25 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 4.89 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.4900 in, 164.846 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 881 in/lb, 881.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 3.1800 in, 80.772 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 6.6100 hp, 4.929 kW |