Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input16.3800 hp, 12.215 kWHorsepower rating output15.2700 hp, 11.387 kWHousing materialCast ironInput210TC flangeInput flange210TCInput HP16.38Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 210TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power15.27Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance8.8300 in, 224.282 mmOutput styleHollowOverhung load3280 lbf, 14590.167 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output4071 in/lb, 4071.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating17.5600 hp, 13.094 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 16.3800 hp, 12.215 kW |
| Horsepower rating output | 15.2700 hp, 11.387 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 210TC flange |
| Input flange | 210TC |
| Input HP | 16.38 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 210TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 15.27 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.8300 in, 224.282 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 3280 lbf, 14590.167 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 4071 in/lb, 4071.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 17.5600 hp, 13.094 kW |