Drive typeShaft mounted (JR)High Speed Shaft Diameter (in)0.875 inHigh Speed Shaft Length (in)2 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1807 rpmLip seal materialVitonNominal ratio25Product5107JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)5 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5107Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline2.9 inWidth Through Housing (in)5.92 in
| Drive type | Shaft mounted (JR) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 0.875 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 2 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1807 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 25 |
| Product | 5107J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 5 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5107 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 2.9 in |
| Width Through Housing (in) | 5.92 in |