Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmHorsepower rating input5.6000 hp, 4.176 kWHorsepower rating output5.2200 hp, 3.893 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput HP5.6Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio4OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power5.22Output shaft center to input motor mounting face distance9.5300 in, 242.062 mmOutput styleLeftOverhung load1063 lbf, 4728.46 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output752 in/lb, 752.0 in/lbRatio4 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.0000 hp, 5.22 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Horsepower rating input | 5.6000 hp, 4.176 kW |
| Horsepower rating output | 5.2200 hp, 3.893 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 5.6 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 4 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 5.22 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.5300 in, 242.062 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1063 lbf, 4728.46 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 752 in/lb, 752.0 in/lb |
| Ratio | 4 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.0000 hp, 5.22 kW |