Center Distance (in)2.63Center Distance Range1" thru 3.25"Efficiency80Gear Ratio25:1Gear TypeWormHousing MaterialCast IronHP Range2HP (< 3)Input Diameter (in)0.75Input HP @ 1750 RPM2.487Input Keyway0.19Input Speed1750Input StyleShaftKey Length1.63Key Sq.0.188Manufacturer Reducer Size262Maximum Input HP2.487 hp @ 1750 rpmMounting TypeNo BaseNo. of Gear ReductionsSingleOutput Diameter (in)1.125Output Shaft DirectionLeftOutput Torque Range1000 to 2500 in lbsOutput Torque Rating (in-lb)1869 in-lbs @1750 input RPMOutput TypeShaftOverhung Load Rating (Output Shaft(lb))1625Product TypeRight AngleRatio Range25:1Reducer StyleStandardSeries CodeRaiderService Factor1Thrust Rating - output shaft2091
| Center Distance (in) | 2.63 |
| Center Distance Range | 1" thru 3.25" |
| Efficiency | 80 |
| Gear Ratio | 25:1 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| HP Range | 2HP (< 3) |
| Input Diameter (in) | 0.75 |
| Input HP @ 1750 RPM | 2.487 |
| Input Keyway | 0.19 |
| Input Speed | 1750 |
| Input Style | Shaft |
| Key Length | 1.63 |
| Key Sq. | 0.188 |
| Manufacturer Reducer Size | 262 |
| Maximum Input HP | 2.487 hp @ 1750 rpm |
| Mounting Type | No Base |
| No. of Gear Reductions | Single |
| Output Diameter (in) | 1.125 |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Torque Range | 1000 to 2500 in lbs |
| Output Torque Rating (in-lb) | 1869 in-lbs @1750 input RPM |
| Output Type | Shaft |
| Overhung Load Rating (Output Shaft(lb)) | 1625 |
| Product Type | Right Angle |
| Ratio Range | 25:1 |
| Reducer Style | Standard |
| Series Code | Raider |
| Service Factor | 1 |
| Thrust Rating - output shaft | 2091 |