Base to output center height3.5000 in, 88.9 mmCase size32Center distance (in)3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 inCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.7500 hp, 2.051 kWHorsepower rating output2.2400 hp, 1.67 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP2.75Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio30OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power2.24Output styleLeft, rightOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output2417 in/lb, 2417.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length input1.2600 in, 32.004 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.5800 hp, 2.67 kW
| Base to output center height | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Case size | 32 |
| Center distance (in) | 3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 in |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.7500 hp, 2.051 kW |
| Horsepower rating output | 2.2400 hp, 1.67 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 2.75 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 2.24 |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2417 in/lb, 2417.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length input | 1.2600 in, 32.004 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.5800 hp, 2.67 kW |