Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.2500 in, 31.75 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmHorsepower rating input3.5900 hp, 2.677 kWHorsepower rating output3.3400 hp, 2.491 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP3.59Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio4OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power3.34Output shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleHollowOverhung load1305 lbf, 5804.929 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output481 in/lb, 481.0 in/lbRatio4 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating5.1500 hp, 3.84 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.2500 in, 31.75 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Horsepower rating input | 3.5900 hp, 2.677 kW |
| Horsepower rating output | 3.3400 hp, 2.491 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 3.59 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 4 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 3.34 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1305 lbf, 5804.929 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 481 in/lb, 481.0 in/lb |
| Ratio | 4 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 5.1500 hp, 3.84 kW |