Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.4400 hp, 5.548 kWHorsepower rating output6.6600 hp, 4.966 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP7.44Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power6.66Output shaft center to input motor mounting face distance7.0900 in, 180.086 mmOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3599 in/lb, 3599.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.5600 hp, 5.637 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.4400 hp, 5.548 kW |
| Horsepower rating output | 6.6600 hp, 4.966 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 7.44 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 6.66 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.0900 in, 180.086 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3599 in/lb, 3599.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.5600 hp, 5.637 kW |