Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmCenter to end of shaft distance9.0600 in, 230.124 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input14.0500 hp, 10.477 kWHorsepower rating output12.4700 hp, 9.299 kWHousing materialCast ironInput210TC flangeInput flange210TCInput HP14.05Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM117 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 210TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio15OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter2 inOutput horse power12.47Output shaftRight (solid B)Output shaft center to input motor mounting face distance9.4700 in, 240.538 mmOutput styleRightOverhung load5600 lbf, 24910.041 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output6739 in/lb, 6739.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output2.0000 in, 50.8 mmShaft length output4.0100 in, 101.854 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating14.1400 hp, 10.544 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Center to end of shaft distance | 9.0600 in, 230.124 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 14.0500 hp, 10.477 kW |
| Horsepower rating output | 12.4700 hp, 9.299 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 210TC flange |
| Input flange | 210TC |
| Input HP | 14.05 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 117 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 210TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 2 in |
| Output horse power | 12.47 |
| Output shaft | Right (solid B) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.4700 in, 240.538 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 5600 lbf, 24910.041 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 6739 in/lb, 6739.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Shaft length output | 4.0100 in, 101.854 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 14.1400 hp, 10.544 kW |