Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input20.2400 hp, 15.093 kWHorsepower rating output19.1500 hp, 14.28 kWHousing materialCast ironInput250TC FlangeInput flange250TCInput HP20.24Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 250TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power19.15Output shaft center to input motor mounting face distance13.8700 in, 352.298 mmOutput styleHollowOverhung load2860 lbf, 12721.914 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3449 in/lb, 3449.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating22.2000 hp, 16.555 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 20.2400 hp, 15.093 kW |
| Horsepower rating output | 19.1500 hp, 14.28 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 250TC Flange |
| Input flange | 250TC |
| Input HP | 20.24 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 250TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 19.15 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 13.8700 in, 352.298 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2860 lbf, 12721.914 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3449 in/lb, 3449.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 22.2000 hp, 16.555 kW |