Drive typeScrew Conveyor (JSC)High Speed Shaft Diameter (in)1.5 inHigh Speed Shaft Length (in)3.5 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1777 rpmLip seal materialVitonNominal ratio5Product5207JScrew Conveyor Drive Shaft Diameter (in)2 inScrew Conveyor Drive Shaft Length (in)9 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5207Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline4.9 inWidth Through Housing (in)7.36 in
| Drive type | Screw Conveyor (JSC) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 1.5 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 3.5 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1777 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 5 |
| Product | 5207J |
| Screw Conveyor Drive Shaft Diameter (in) | 2 in |
| Screw Conveyor Drive Shaft Length (in) | 9 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5207 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 4.9 in |
| Width Through Housing (in) | 7.36 in |