Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.5000 in, 38.1 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmHorsepower rating input5.6000 hp, 4.176 kWHorsepower rating output5.2200 hp, 3.893 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP5.6Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio4OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power5.22Output shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1063 lbf, 4728.46 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output752 in/lb, 752.0 in/lbRatio4 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.0000 hp, 5.22 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Horsepower rating input | 5.6000 hp, 4.176 kW |
| Horsepower rating output | 5.2200 hp, 3.893 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 5.6 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 4 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 5.22 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1063 lbf, 4728.46 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 752 in/lb, 752.0 in/lb |
| Ratio | 4 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.0000 hp, 5.22 kW |