Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.4400 hp, 5.548 kWHorsepower rating output6.6600 hp, 4.966 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP7.44Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power6.66Output shaft center to input motor mounting face distance10.2600 in, 260.604 mmOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3599 in/lb, 3599.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.5600 hp, 5.637 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.4400 hp, 5.548 kW |
| Horsepower rating output | 6.6600 hp, 4.966 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 7.44 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 6.66 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.2600 in, 260.604 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3599 in/lb, 3599.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.5600 hp, 5.637 kW |