Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.6200 hp, 2.699 kWHorsepower rating output3.1600 hp, 2.356 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange56CInput HP3.62Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power3.16Output shaft center to input motor mounting face distance8.6100 in, 218.694 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1708 in/lb, 1708.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.1500 hp, 3.095 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.6200 hp, 2.699 kW |
| Horsepower rating output | 3.1600 hp, 2.356 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 3.62 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 3.16 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.6100 in, 218.694 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1708 in/lb, 1708.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.1500 hp, 3.095 kW |