Gear typeSHeight12Housing materialCast ironI.D. (in).875 dIA - 3/16 X 3/32 kW inInput styleHydraulic adapterLength20.5Maximum input HP31.8Model code95LHMotor frame sizeA2O. D. (in)1.500 inOutput Diameter (in)1.5Output RPM300Output torque6,600Output Torque Range5000 to 10000 in lbsOutput typeHollow boreProduct lineParallel shaft driveProduct typeParallelRatio5.83:1Ratio Range6:01Series code95LService factor1Width12.25
| Gear type | S |
| Height | 12 |
| Housing material | Cast iron |
| I.D. (in) | .875 dIA - 3/16 X 3/32 kW in |
| Input style | Hydraulic adapter |
| Length | 20.5 |
| Maximum input HP | 31.8 |
| Model code | 95LH |
| Motor frame size | A2 |
| O. D. (in) | 1.500 in |
| Output Diameter (in) | 1.5 |
| Output RPM | 300 |
| Output torque | 6,600 |
| Output Torque Range | 5000 to 10000 in lbs |
| Output type | Hollow bore |
| Product line | Parallel shaft drive |
| Product type | Parallel |
| Ratio | 5.83:1 |
| Ratio Range | 6:01 |
| Series code | 95L |
| Service factor | 1 |
| Width | 12.25 |