Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.2700 hp, 0.947 kWHorsepower rating output1.0800 hp, 0.805 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP1.27Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, low temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio15OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.875 inOutput horse power1.08Output shaft center to input motor mounting face distance7.7300 in, 196.342 mmOutput styleRightOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output583 in/lb, 583.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output0.8750 in, 22.225 mmShaft length output1.7400 in, 44.196 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.0100 hp, 1.499 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.2700 hp, 0.947 kW |
| Horsepower rating output | 1.0800 hp, 0.805 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.27 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, low temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.875 in |
| Output horse power | 1.08 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.7300 in, 196.342 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 583 in/lb, 583.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 0.8750 in, 22.225 mm |
| Shaft length output | 1.7400 in, 44.196 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.0100 hp, 1.499 kW |