Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmHorsepower rating input0.5100 hp, 0.38 kWHorsepower rating output0.3400 hp, 0.254 kWHousing materialCast ironInput0.625 in Input ShaftInput HP0.51Input styleSeparateLubrication typePAG, low temperatureMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio50OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.875 inOutput horse power0.34Output styleLeftOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output608 in/lb, 608.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.6250 inShaft diameter output0.8750 in, 22.225 mmShaft length input1.1500 in, 29.21 mmShaft length output1.7400 in, 44.196 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating0.9000 hp, 0.671 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Horsepower rating input | 0.5100 hp, 0.38 kW |
| Horsepower rating output | 0.3400 hp, 0.254 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.625 in Input Shaft |
| Input HP | 0.51 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, low temperature |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.875 in |
| Output horse power | 0.34 |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 608 in/lb, 608.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.6250 in |
| Shaft diameter output | 0.8750 in, 22.225 mm |
| Shaft length input | 1.1500 in, 29.21 mm |
| Shaft length output | 1.7400 in, 44.196 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 0.9000 hp, 0.671 kW |