Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmHorsepower rating input2.9100 hp, 2.17 kWHorsepower rating output2.5600 hp, 1.909 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP2.91Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio12OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power2.56Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleLeftOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1170 in/lb, 1170.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.7800 hp, 2.819 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Horsepower rating input | 2.9100 hp, 2.17 kW |
| Horsepower rating output | 2.5600 hp, 1.909 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2.91 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 2.56 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1170 in/lb, 1170.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.7800 hp, 2.819 kW |