Drive typeShaft mounted (JR)High Speed Shaft Diameter (in)1.5 inHigh Speed Shaft Length (in)3.5 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1809 rpmLip seal materialVitonNominal ratio14Product5207JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)6.25 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5207Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline4.9 inWidth Through Housing (in)7.36 in
| Drive type | Shaft mounted (JR) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 1.5 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 3.5 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1809 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 14 |
| Product | 5207J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 6.25 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5207 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 4.9 in |
| Width Through Housing (in) | 7.36 in |