Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.0300 hp, 0.768 kWHorsepower rating output0.8400 hp, 0.626 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP1.03Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio20OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.875 inOutput horse power0.84Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance7.7300 in, 196.342 mmOutput styleLeftOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output602 in/lb, 602.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output0.8750 in, 22.225 mmShaft length output1.7400 in, 44.196 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.5800 hp, 1.178 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.0300 hp, 0.768 kW |
| Horsepower rating output | 0.8400 hp, 0.626 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 1.03 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.875 in |
| Output horse power | 0.84 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.7300 in, 196.342 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 602 in/lb, 602.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 0.8750 in, 22.225 mm |
| Shaft length output | 1.7400 in, 44.196 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.5800 hp, 1.178 kW |