Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmBore dia output2.9380 in, 74.625 mmBore length11.8800 in, 301.752 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input10.8200 hp, 8.068 kWHorsepower rating output9.2400 hp, 6.89 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput HP10.82Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio20OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.9375 inOutput horse power9.24Output shaft center to input motor mounting face distance9.4700 in, 240.538 mmOutput styleHollowOverhung load5600 lbf, 24910.041 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output6659 in/lb, 6659.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating10.9600 hp, 8.173 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Bore dia output | 2.9380 in, 74.625 mm |
| Bore length | 11.8800 in, 301.752 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 10.8200 hp, 8.068 kW |
| Horsepower rating output | 9.2400 hp, 6.89 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 10.82 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.9375 in |
| Output horse power | 9.24 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.4700 in, 240.538 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 5600 lbf, 24910.041 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 6659 in/lb, 6659.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 10.9600 hp, 8.173 kW |