Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmCenter to end of shaft distance4.6900 in, 119.126 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input3.4700 hp, 2.588 kWHorsepower rating output3.2300 hp, 2.409 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP3.47Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio5OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power3.23Output shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleRightOverhung load1380 lbf, 6138.546 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output581 in/lb, 581.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.0000 in, 25.4 mmShaft length output2.1100 in, 53.594 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.9000 hp, 3.654 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.6900 in, 119.126 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 3.4700 hp, 2.588 kW |
| Horsepower rating output | 3.2300 hp, 2.409 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 3.47 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 3.23 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1380 lbf, 6138.546 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 581 in/lb, 581.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Shaft length output | 2.1100 in, 53.594 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.9000 hp, 3.654 kW |