Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmFinishGreenHorsepower rating input1.1100 hp, 0.828 kWHorsepower rating output0.8300 hp, 0.619 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP1.11Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM44 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio40OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power0.83Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance8.5800 in, 217.932 mmOutput styleLeftOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1193 in/lb, 1193.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.7300 hp, 1.29 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Finish | Green |
| Horsepower rating input | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Horsepower rating output | 0.8300 hp, 0.619 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 1.11 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 44 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 0.83 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.5800 in, 217.932 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1193 in/lb, 1193.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.7300 hp, 1.29 kW |