Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input11.3600 hp, 8.471 kWHorsepower rating output10.2400 hp, 7.636 kWHousing materialCast ironInput1.125 in Input ShaftInput HP11.36Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio12OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power10.24Output styleHollowOverhung load3937 lbf, 17512.648 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output4673 in/lb, 4673.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input1.1250 inShaft length input1.8100 in, 45.974 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating12.3700 hp, 9.224 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 11.3600 hp, 8.471 kW |
| Horsepower rating output | 10.2400 hp, 7.636 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 1.125 in Input Shaft |
| Input HP | 11.36 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 10.24 |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 3937 lbf, 17512.648 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 4673 in/lb, 4673.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 1.1250 in |
| Shaft length input | 1.8100 in, 45.974 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 12.3700 hp, 9.224 kW |