Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.5000 in, 38.1 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input3.4200 hp, 2.55 kWHorsepower rating output3.0700 hp, 2.289 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP3.42Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power3.07Output shaft center to input motor mounting face distance6.4900 in, 164.846 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1106 in/lb, 1106.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.4000 hp, 3.281 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 3.4200 hp, 2.55 kW |
| Horsepower rating output | 3.0700 hp, 2.289 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 3.42 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 3.07 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.4900 in, 164.846 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1106 in/lb, 1106.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.4000 hp, 3.281 kW |