Base to output center height3.5000 in, 88.9 mmCase size32Center distance (in)3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 inCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input8.7400 hp, 6.517 kWHorsepower rating output8.1500 hp, 6.077 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput HP8.74Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio7OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power8.15Output shaft center to input motor mounting face distance6.9100 in, 175.514 mmOutput styleLeftOverhung load1540 lbf, 6850.261 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output2171 in/lb, 2171.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating9.6400 hp, 7.189 kW
| Base to output center height | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Case size | 32 |
| Center distance (in) | 3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 in |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 8.7400 hp, 6.517 kW |
| Horsepower rating output | 8.1500 hp, 6.077 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 8.74 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 8.15 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.9100 in, 175.514 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1540 lbf, 6850.261 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2171 in/lb, 2171.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 9.6400 hp, 7.189 kW |