Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.6000 hp, 0.447 kWHorsepower rating output0.4600 hp, 0.343 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.6Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM70 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio25OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.46Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance4.4000 in, 111.76 mmOutput styleHollowOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output410 in/lb, 410.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating0.9900 hp, 0.738 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.6000 hp, 0.447 kW |
| Horsepower rating output | 0.4600 hp, 0.343 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.6 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 70 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.46 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.4000 in, 111.76 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 410 in/lb, 410.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 0.9900 hp, 0.738 kW |