Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input6.3500 hp, 4.735 kWHorsepower rating output5.2500 hp, 3.915 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP6.35Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio25OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power5.25Output shaft center to input motor mounting face distance8.8300 in, 224.282 mmOutput styleHollowOverhung load4300 lbf, 19127.353 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output4722 in/lb, 4722.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating6.4500 hp, 4.81 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 6.3500 hp, 4.735 kW |
| Horsepower rating output | 5.2500 hp, 3.915 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 6.35 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 5.25 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.8300 in, 224.282 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 4300 lbf, 19127.353 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 4722 in/lb, 4722.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 6.4500 hp, 4.81 kW |