Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.2900 hp, 0.216 kWHorsepower rating output0.1800 hp, 0.134 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.29Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio60OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.18Output shaft center to input motor mounting face distance7.2300 in, 183.642 mmOutput styleLeft, rightOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output381 in/lb, 381.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output0.7500 in, 19.05 mmShaft length output2.2300 in, 56.642 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating0.6200 hp, 0.462 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.2900 hp, 0.216 kW |
| Horsepower rating output | 0.1800 hp, 0.134 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.29 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.18 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.2300 in, 183.642 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 381 in/lb, 381.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Shaft length output | 2.2300 in, 56.642 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 0.6200 hp, 0.462 kW |