Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.6500 hp, 1.23 kWHorsepower rating output1.3200 hp, 0.984 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP1.65Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length0.8800 in, 22.352 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio25OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power1.32Output shaft center to input motor mounting face distance5.4700 in, 138.938 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1184 in/lb, 1184.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.1600 hp, 1.611 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.6500 hp, 1.23 kW |
| Horsepower rating output | 1.3200 hp, 0.984 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.65 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.8800 in, 22.352 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 1.32 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4700 in, 138.938 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1184 in/lb, 1184.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.1600 hp, 1.611 kW |