Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.2600 hp, 1.685 kWHorsepower rating output1.8600 hp, 1.387 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP2.26Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio25OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power1.86Output styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1677 in/lb, 1677.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.1700 in, 29.718 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.0000 hp, 2.237 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.2600 hp, 1.685 kW |
| Horsepower rating output | 1.8600 hp, 1.387 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 2.26 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 1.86 |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1677 in/lb, 1677.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.1700 in, 29.718 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.0000 hp, 2.237 kW |